csbghrdanlenfrdeelhugaitnoplptrorugdsrskslessvuk

Čistě osobní stránky o všem možném

Glosář

Jsou věci mezi nebem a zemí, nad kterými je dobré, se alespoň občas zamyslet. 

Jsou věci, které nám nedají spát, potože se nás dotýkají a ať chceme nebo ne, ovlivňují náš život. 

Moje zamyšlení >>>

<<>>

Dřevořezby

Literární pokusy

Občas se za dlouhých zimních večerů pusím do psaní. Výsledkem je několik povídek, i pár poetických pokusů.

Povídky >>>

Poetika >>>

 

<<>>

Fotografie

Fotografii, především fotografii krajinářské, se věnuji už od školních let. 

 

Fotografické výstavy >>>

<<>>

Kresby

 

<<>>

Fotografie

Fotografii a fotografování se věnuji už hezkou řádku let nebo spíš desetiletí a doby prvních pokusů, kdy jsem se v zatemněném slepě snažil vyvolat svoje první fotografie, jsou již dávnou historií. Začátky nebyly lehké a nejednou jsem díky neúspěchům řešil otázku přímo hamletovskou: "Být, či nebýt? Fotit nebo všechno zahodit"? Jak vidíte, fotoaparát jsem nezahodil, láska k fotografii zvítězila.

Nedostatek času a časová náročnost zpracování klasických "papírových" fotografií málem způsobily, že jsem fotografii pověsil na hřebíček, ale nakonec, i přes několikaletou přestávku, láska k fotografii zvítězila a opět jsem se k ní vrátil. Jen se změnila technika a klasickou zrcadlovku, starou, dobrou Prakticu nahradila novější, digitální zrcadlovka NIKON.

Svaz Českých Fotografů

Od vzniku Svazu českých fotografů jsem jeho členem a v současnosti se věnuji především krajinářské fotografii a fotografii památek, zejména památek architektonických. Během posledních několika let jsem uspořádal několik autorských výstav. Na posledních dvou výstavách, z nichž se jedna uskutečnila od července do října 2015 v pražském centru Druid, a druhá během února 2016 v prostorách Městské knihovny v Berouně, jsem vystavoval společně s olomouckou fotografkou Janou Černoškovou. 

V dnešní době digitálních fotoaparátů, se stalo fotografování velicce snadnou záležitostí. Není nutné experimentovat s vývojkami, "čarovat" rukama pod zvětšovákem, abychom dosáhli vyrovnaných rozdílů světel a stínů... A podle názorů mnoha stačí jen stisknout spoušť a automatika digitálního fotoaparátu udělá svoje. My potom je fotografii stáhneme do počítače a možná ji trocchu upravíme některýmm z řady grafických programů. Ono to ale tak jednoduché přece jenom není. I když je dnes fotografování mnohem snazší než v dobách "papírové" fotografie, je  dobré si uvědomovat, že žádný, ani ten nejlepší a nejdražší fotoaparát není sám o sobě ničím jiným, než nástrojem. Tu lepším, tu možná ne až tak úplně vynikající, ale pořád jen nástrojem. Nástrojem v rukou fotografa. A pořízením fotoaparátu se člověk automaticky nestátá fotografem. Udělá jen první krok na dlouhé cestě, plné omylů, tápání a nejednou i velkých zklamání. 

Jak už před mnoha lety řekl vynikající fotograf Bob Kolbrener:

"Koupíte-li si flétnu, nestáváte se flétnistou, ale stáváte se vlastníkem flétny. Koupíte-li si fotoaparát, nestáváte se fotografem, ale vlastníkem fotoaparátu".

 

 

Moje fotoaparáty

 

>>> Víc fotografií najdete na stránkách Fotografického studia <<<

Licence

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons
Uveďte původ, Neužívejte komerčně, Nezpracovávejte
3.0 Česká republika License
.

Pro možnost použití zde publikovaných fotografií ke komerčním účelům, kontaktujte autora se žádostí o udělení licence

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s využíváním cookies,
sloužícím pro autentizaci uživatelů a pro statistiku návštěvnosti.