csbghrdanlenfrdeelhugaitnoplptrorugdsrskslessvuk

Čistě osobní stránky o všem možném

Glosář

Jsou věci mezi nebem a zemí, nad kterými je dobré, se alespoň občas zamyslet. 

Jsou věci, které nám nedají spát, potože se nás dotýkají a ať chceme nebo ne, ovlivňují náš život. 

Moje zamyšlení >>>

<<>>

Dřevořezby

Literární pokusy

Občas se za dlouhých zimních večerů pusím do psaní. Výsledkem je několik povídek, i pár poetických pokusů.

Povídky >>>

Poetika >>>

 

<<>>

Fotografie

Fotografii, především fotografii krajinářské, se věnuji už od školních let. 

 

Fotografické výstavy >>>

<<>>

Kresby

 

<<>>

Literární pokusy

V průběhu let 2000 až 2003 jsem dostal příležitost, věnovat se novinařině a na vedlejší pracovní poměr pracovat v Pečkách jako redaktor "Pečeckých novin" Díky novinařině jsem se dostal i ke zpracování několika pověstí a historických příběhů, což mne přivedlo až pokusům o napsání několika povídek

Některé z povídek mají základ v historii, kterou mám mimochodem velice rád, jiné vycházejí ze skutečných zážitků, které jsem prožil sám, nebo se svými kamarády trampy. Jsou zde ale i jiné, vycházející z pověstí, které jsem zaslechl.

Pár poetických pokusů >>>

Cosi mezi nebem a zemí...

Od doby kdy se odehrál tento příběh, uplynulo již mnoho vody. Přesto na něj občas vzpomenu a vždy ve mně vzbudí takový divný, neidentifikovatelný pocit...

 

Celý článek >>>

Bylo, nebylo, jednou v létě...

"Slyšíš to taky, taky, taky… "? "Co mám slyšet, slyšet, slyšet? Nic neslyším, slyším, slyším…" "Někdo tady je, je, je…". "Jauvajs, vais, vais…!!!!!

 

Celý článek >>>

Neodbytný kytarista

Je krásná, bezmračná a teplá letní noc. Do úplňku chybí ještě pár dní, ale i tak měsíc na obloze září a jeho světlo se mísí s blikotavým světlem táboráku. Sedíme s kamarády kolem, bavíme se, hrajeme a zpíváme, jako konečně skoro každý sobotní večer...

Celý článek >>>

Noční setkání

Vzpomínky vracející nás kamsi do minulosti. Některé z nich jsou jenom mlhavou připomínkou, jiné natolik živé, jako bychom to, co nám přinášejí, prožili včera.

 

Celý článek >>>

O jezírku "Vápenice"

Bylo to v dobách dávno minulých, snad ještě dříve než Žďárský klášter cisterciáků dosáhl pod vedením opata Vejmluvy svého největšího rozkvětu.

Celý článek >>>

O "Mramorovém hradu"

Nejedna pověst, báje či legenda, se do dnešních dnů dochovala ve více verzích, někdy jen málo, jindy značně se lišících. Snad proto, že se šířívaly a udržovaly především ústním podáním.

 

Celý článek >>>

Ponurý příběh z dávných dob

Obloha je zatažená hustými černými mraky, téměř se dotýkajícími vrcholků stromů, ohýbajících se v poryvech silného větru. Skučení větru přerušuje jen občasné, z dáli přicházející temné dunění, předzvěst blížící se bouře.

 

Celý článek >>>

Starý příběh

"Pánové, už musím jít. Rád bych ještě poseděl, ale povinnosti volají". S těmito slovy položil mladý muž, podle šatu bohatý měšťan nebo šlechtic, svůj korbel a pomalu se zvedal od stolu.

 

Celý článek >>>

Výlet, tentokrát do 14. století

Pomalu jen, krokem zdánlivě snad loudavým, kráčí můj kůň úzkou stezkou. Nespěchám. Slunce dávno již za lesy na straně západní zapadlo, na krajinu tma se snesla a k branám sídelního města císaře Karla, mi víc než hodina cesty zbývá.

 

Celý článek >>>

Trpaslíci

Celí rozlámaní a nevyspalí vylézáme ráno ze stanů, klepajíc se zimou. Ještě, že nás nikdo nevidí. Dokonce i dvě srnky, pasoucí se ještě před chvilkou jen pár desítek metrů od nás, vzaly při pohledu na naše mátožné postavy nohy na ramena a zmizely za nedalekým remízkem.

 

Celý článek >>>

Dávný příběh z nedávné doby

Nevíme přesně kdy, ani kdo stál u založení tvrze, ke které se váže tento příběh, víme však, že se tak stalo v dobách dávno minulých, v dobách, kdy cesty v knížectví českém nebyly právě bezpečné a kdy masivní zdi tvrze poskytovaly ochranu obchodníkům a pocestným, cestujícím z Prahy na východ, do Staré Boleslavi a snad i dál na Moravu a do Polska.

 

Celý článek >>>

Tenkrát o Vánocích

Jsou Vánoce. Svátky klidu a míru, svátky, během kterých víc než kdy jindy vzpomeneme na všechny své známé, přátele i na ty, kteří již mezi námi nejsou. Svátky, které sebou nesou radost, ale i trochu nostalgie.

 

Celý článek >>>

Zimní příběh

Tříštíc se v jeho drobných tabulkách, jen nesměle se oknem prodírají první sluneční paprsky nového dne, a na zdech potemnělé místnosti si pohrávají s bizardními stíny, které jakoby se před nimi snažily uniknout. Hra stínů a světel vykresluje tvary, jaké člověk může vidět nejvýš v krásném snu.

 

Celý článek >>>

Jak jsem poprvé ochutnal domácí chleba

Letos budeme o dovolené cestovat. Dnešní dítě by asi podobná dovolená zrovna nenadchla, ale pro mně, tehdy devítiletého kluka, který zatím znal jen „brněnské Prigl“ a Svitavu, táhnoucí se u Bílovic a právě začínal poznávat lesy a rybníky na Vysočině, kam se s rodiči z Brna přestěhoval, znamenala kus dobrodružství. 

Celý článek >>>

 O boucích Pytlících

Bylo nebylo, ale dost možná, že bylo. Za sedmerými horami, sedmerými doly a sedmerými řekami, byl hustý černý les. A v tom lese mravenečci žili. Co práce a učení jim dalo, než se jim za dlouhou dobu mraveniště vybudovat podařilo, sice jen skromné, ale o to pěknější. Jen malé bylo, nevelké. 

Celý článek >>>

Šťastná 13?

Opět se scházíme v hospůdce u Táty Hotela a opět čekáme na kamarády. Zítra večer zaplane náš Výroční oheň a budeme vzpomínat na chvíle, kdy jsme se sešli poprvé. Je nás ale o trochu víc. Většina z nás už se stačila oženit (někdo i rozvést) a přijeli s námi nejenom naše lepší polovičky, ale s nejedním z nás i potomci.

Celý článek >>>

Potlach pod policejní kontrolou

Tak jsem si zase jednou vzal do rukou starý cancák, neboli vandrbuch a pročítám jeho stránky. Jsou v nich ukryty vzpomínky na léta dávno minulá, léta našeho mládí. Ale nebojte se nejsou to vzpomínky plné nostalgie. I když... Trochu jí možná je, ale to už nějak ke vzpomínkám patří.

Celý článek >>>

Z příběhů u táboráku

Tento příběh mi před řadou let vyprávěla u táborového ohně jedna z kamarádek. Byl to její skutečný zážitek. Neodehrál se ale v daleké minulosti, ale jen několik málo let před tím, než jsem ho slyšel a do dávných dob jsem ho přesunul sám...

Celý článek >>>

Licence

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons
Uveďte původ, Neužívejte komerčně, Nezpracovávejte
3.0 Česká republika License
.

Pro možnost použití zde publikovaných fotografií ke komerčním účelům, kontaktujte autora se žádostí o udělení licence

Vstupem na tyto stránky souhlasíte s využíváním cookies,
sloužícím pro autentizaci uživatelů a pro statistiku návštěvnosti.